Reklama

Ładowanie...

Pacjencie, czy wiesz

12.05.2007
Czyta się kilka minut
W szpitalach przygotowanych do podjęcia strajku trudno odnaleźć atmosferę walki. Zawisło 10 tys. plakatów, rozdano trochę ulotek, ale wśród lekarzy dominuje raczej brak wiary w zmiany niż rewolucyjna determinacja.
fot. A. Kramarz
C

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, jeden z najbardziej ponurych szpitali w Warszawie, nawet z daleka przypomina ogromny kombinat. To miejsce żyje własnym rytmem, niezależnym od tempa miasta. Od siódmej rano przewijają się tu tysiące chorych. Karteczki, książeczki, numery, rejestracje i kolejne pomieszczenia, z których pacjenci przechodzą z rąk do rąk. Wszystko przypomina bardziej urząd niż klinikę, ale ten system rozładowuje atmosferę: w ten sposób ktoś może nie myśleć, po co tu przyszedł.

Najpierw długa kolejka do rejestracji. Chory winien mieć, oprócz karteczki z kodem paskowym, książeczkę ubezpieczeniową. Nie wszyscy mają: a to ktoś zapomniał, a to komuś się zniszczyła tak, że nie można odczytać nazwiska. Ale panie w rejestracji nigdy nie odmawiają przyjęcia. Ostrzegają tylko, proszą, aby donieść ją w ciągu trzech dni. Oni prawie...

11841

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]