Reklama

Ostatnia pielgrzymka Benedykta

Ostatnia pielgrzymka Benedykta

12.02.2018
Czyta się kilka minut
„Sił mam coraz mniej, duchem pielgrzymuję już do Domu” – napisał Benedykt XVI w krótkim liście do czytelników „Corriere della Sera” z okazji piątej rocznicy abdykacji (11 lutego).
LENA KLIMKEIT / DPA / PAP
W

Wypowiedź ta skłoniła Watykan do wyjaśnień, że papież emeryt, mimo skończonych 91 lat, czuje się dobrze, zachował świetną pamięć i sprawność umysłową, a nawet zażywa spacerów, przy pomocy chodzika, po ogrodach watykańskich. Przypomniano też, że po ustąpieniu z urzędu co najmniej trzykrotnie zapewniał swego następcę o „całkowitym posłuszeństwie i wsparciu modlitewnym”.

Papież Benedykt mieszka na terenie Watykanu, w klasztorze Mater Ecclesiae. Bardzo rzadko pojawia się publicznie, nigdy nie komentuje bieżących wydarzeń w Kościele, czasem tylko – z okazji jubileuszu bliskich osób – przesyła okolicznościowe listy. Wciąż sporo pisze, ale, jak można się domyślać, efekt tej pracy poznamy dopiero po śmierci autora. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Oby żył wiecznie:))) Jego odejście będzie wielką stratą, pewnie nie tylko dla mnie

Pierwszy od wieków papież co miał na tyle odwagi i mądrości, by czując, że nie jest już w stanie ogarnąć i upilnować tej instytucji nie pozwolił, by rządzili nią bezkarni i anonimowi książęta Watykanu. Za to go szanuję.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]