Ostateczny koniec religia.tv

Nazywana „katolickim Discovery” stacja religia.tv 31 stycznia zniknęła z satelity i ostatecznie zakończyła nadawanie.

03.02.2015

Czyta się kilka minut

logo Religia.tv
logo Religia.tv

Od dwóch lat nie produkowała nowych, własnych programów. A wcześniej było ich wiele: zapowiadany jako pierwszy w Polsce religijny talk-show Bóg w wielkim mieście, Z Biblii ukradzione, Ludzie na walizkach (inspirowany książką prowadzącego, Szymona Hołowni), filmy dokumentalne, nagradzane na festiwalach, rozmowy prowadzone m.in. w Rozmównicy i w Gotowi na śmierć?. Ostatnio stację można było oglądać na platformie nc+, w Cyfrowym Polsacie i w sieciach kablowych.

Na stronie internetowej widnieje komunikat: „Szanowni Państwo, informujemy, że 31 stycznia 2015 roku kanał religia.tv zakończył nadawanie. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Widzom, którzy przez 7 lat obdarzali nas zaufaniem. To dla Was z wielkim zaangażowaniem tworzyliśmy ten kanał. Dziękujemy!”

Oficjalnym powodem zamknięcia jest „nieosiągnięcie zakładanych wyników oglądalności i rentowności”. O definitywnym zakończeniu nadawania poinformował już w grudniu 2014 r. Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI. Mówił, że nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Archiwalne materiały do końca lutego mają być dostępne na stronie internetowej religia.tv, potem w serwisie Grupy TVN, player.pl.

„Telewizja z duszą”, jak ją reklamowano, wystartowała w październiku 2007 roku. Dyrektorem kanału został ks. Kazimierz Sowa, dziennikarz i publicysta (wcześniej m.in. prezes ogólnopolskiej sieci rozgłośni Radia Plus). Był autorem i prowadzącym programów Bez kadzidła, Słownik języka boskiego czy Moralność i Etyka czasów kryzysu. W 2009 roku otrzymał Nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka za „stworzenie nowoczesnego medium poświęconego religiom, kulturze i wartościom duchowym”. Dyrektorem programowym został Szymon Hołownia.

Stacja według statutu miała prezentować„zagadnienia z obszaru szeroko pojętej wiary i religii”, a sama religia miała być przedstawiana „jako zjawisko uniwersalne w wymiarze społecznym i kulturowym”.

Kiedy w 2012 roku zakończono (ze względów opłacalności) produkcję nowych, własnych programów z redakcji odszedł Szymon Hołownia wraz z całym zespołem dziennikarskim. Jedno z głównych założeń religia.tv, mówiące, że „szczególny akcent kładziemy na produkcje własne, realizowane przez zespół kanału” przestało być aktualne. Program oparto na produkcjach zakupionych w stacjach kablowych, na platformie satelitarnej i w USA, a także powtórkach własnych produkcji. Ks. Kazimierz Sowa stwierdził wtedy, że los pionierów bywa trudny. Nie ukrywał, że nowe rozwiązanie nie może cieszyć, ale nie zapowiedział wtedy końca stacji. -Ograniczenie formuły nadawania oznacza, że nadal prowadzone są rozmowy dotyczące zapewnienia przyszłości dla kanału Religia.tv - mówił w rozmowie z KAI. Nie wykluczano wtedy udziału nowego inwestora, ale do tego nie doszło. W grudniu 2012 r. powstała internetowa Boska TV, projekt kilku osób, które odeszły z religia.tv, gdzie przygotowywały m.in. programy „Między sklepami” i „Ludzie na walizkach”. Jak sami podkreślali, do kontynuacji działalności w sieci zachęciły ich sygnały od widzów religia.tv, którzy nie chcieli rozstawać się z ulubionymi programami i prowadzącymi.
Stacja, została ostatecznie zamknięta. Następcy na horyzoncie nie widać.

Przeczytaj także:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, zastępczyni redaktora naczelnego, szefowa serwisu TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związana od 2014 roku jako autorka reportaży, rozmów i artykułów o tematyce społecznej. Po dołączeniu do zespołu w 2015 roku pracowała jako… więcej