Reklama

Orlen i gazety

Orlen i gazety

12.10.2020
Czyta się kilka minut
P

PKN Orlen negocjuje z Verlagsgruppe Passau zakup spółki Polska Press, która wydaje kilkadziesiąt lokalnych tytułów prasowych i serwisów internetowych – podał „The Economist”. Taką informację dziennikarze otrzymali od niemieckich rozmówców. W Polsce nie padło dementi, można zatem uznać ją za wiarygodną; zwłaszcza że Verlagsgruppe Passau nie kryje się z chęcią odsprzedaży polskiego wydawnictwa.

Jesteśmy więc zapewne świadkami pierwszego etapu repolonizacji rynku prasowego, realizowanej za pomocą wolnorynkowych narzędzi. Obejdzie się bez dekretów nacjonalizacyjnych i postępowań antymonopolowych. Do zakupu wydawców prasy nie ustawiają się już kolejki. Polska Press w 2018 r. miała 9,64 mln zł zysku przy 426,3 mln zł wpływów, w dodatku przy wyraźnym spadku przychodów ze sprzedaży egzemplarzowej, co czyni ją idealnym celem dla biało-czerwonych kołnierzyków. Dla Orlenu, który w ub. roku miał 111 mld zł wpływów, nawet przejęcie poważnego medialnego gracza to drobnostka. Dla niemieckiego właściciela – być może ostatnia szansa spieniężenia polskich udziałów z zyskiem, bo nabywcy nie interesuje biznesowe zaplecze firmy, lecz możliwość przekształcenia jej w jeszcze jedną tubę prorządowej propagandy. Wolności słowa ta kalkulacja raczej nie uwzględnia. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Po dzisiejszym kolejnym spotkaniu z kolejnym antyszczepionkowcem przeciwnikiem G5 powoli przekonuję się, że opiniotwórczość prasy czy względnie rozsądnych mediów jest w głębokim odwrocie. Guru z tiktoka czy innego ustrojstwa waży więcej niż setki mądrych artykułów.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]