Reklama

Ogłuszająca łaska

Ogłuszająca łaska

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Inkwizycja była przeświadczona nie tylko o tym, że wyświadcza przysługę Bogu, ale również, że działa w Jego imieniu. Efektem końcowym była psychoza strachu.
Z

Zgadzam się z zasadniczą tezą o. Tomasza Gałuszki, z którym rozmowę opublikował „Tygodnik Powszechny” („W głowie inkwizytora”, nr 34): „Ideał inkwizycji był sam w sobie dobry, zgodny z duchem średniowiecza”. Ale tylko pod warunkiem, gdy drugi człon zdania jest wyjaśnieniem pierwszego. A więc owszem: ideał ten był na tyle dobry, na ile był zgodny z duchem średniowiecza.
Pytanie tylko: czy ideał inkwizycji był zgodny z duchem Ewangelii? Dla działań Kościoła kryterium dobra nie jest bowiem duch epoki, ale Słowo Boże. W tym sensie należałoby stwierdzić, że była to instytucja przeniknięta tym, co światowe, zgodna z ideałami epoki w której się zrodziła. Jeżeli tak – pełna zgoda.
PAMIĘTAJMY O EWANGELII
Niepokojąca próba usprawiedliwienia inkwizycji ze strony o. Gałuszki pojawia się już przy odpowiedzi na pytanie o to, czy, biorąc pod uwagę realia epoki,...

8825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]