Reklama

Ogień, a nie popiół

Ogień, a nie popiół

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Podczas ostatniej wizytacji w jednej z parafii na Orawie dostałem tomik wierszy Emila Kowalczyka – zmarłego osiem lat temu wielkiego pedagoga i społecznika, znawcy i krzewiciela kultury orawskiej.
M

Moją uwagę przykuło wezwanie skierowane do jego „małej Ojczyzny” (czy tylko do niej? czy raczej do każdego?!) jako pointa wiersza „Moja Orawo”:
...nie idź w zycie
bez obziyranio
w downoś
i sukoj tam
nie popiołu
a ognia.
Być może powodem, dla którego uderzyły mnie te właśnie słowa, był fakt, że dwa dni wcześniej – idąc za niedawnymi wskazaniami papieża Franciszka – czytałem fragment adhortacji Pawła VI „Evangelii nuntiandi”, w którym ów wielki papież i intelektualista podpowiada katechetom, by w swym przekazie sięgali także do tradycji – do coraz to głębszych i doskonalszych form wyrazu, jakie Kościół w całej swej długiej historii wypracowywał dla swojego przesłania (por. EN nr 44)....

1905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]