Reklama

Odwołam się do Gombrowicza

Odwołam się do Gombrowicza

15.05.2006
Czyta się kilka minut
PATRYCJA BUKALSKA: - Czy Muzeum Historii Polski jest potrzebne?
D

DARIUSZ GAWIN: - Takie instytucje są w wielu krajach demokratycznych. Muzeum Historii Niemiec w centrum Berlina jest ogromne, pokazuje całą przeszłość Niemiec. Podobne są w Waszyngtonie czy Budapeszcie. Stworzenie Muzeum Historii Polski nie jest pomysłem ekstrawaganckim. Dziwne jest raczej, że wielu krytyków zgłasza sprzeciw, zanim coś wiadomo o tym pomyśle.

- Rzeczywiście, wiadomo niewiele. Jakie więc funkcje ma pełnić to muzeum?

- Przykładem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Taka instytucja musi być atrakcyjna, musi umieć przekonać do tego, o czym opowiada. Nie może uprawiać propagandy. Współcześni ludzie nie lubią być pouczani. Nie lubią, gdy wmusza im się jakieś poglądy czy emocje. Sami dokonują wyboru. Żyjemy w społeczeństwie pluralistycznym, otwartym na różne propozycje. Do nowoczesnych odbiorców nie dociera się prostą dydaktyką,...

12275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]