Reklama

Odtrutka

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Artykuł wycięty z prasy, odłożony do wykorzystania. Patrzę na datę: minęło dobrych kilka dni. Po co był mi potrzebny ten reportaż z podbiałostockiej wsi?
M

Mignął w gazecie bez echa, żadnego przeglądu prasy, żadnego dalszego ciągu. Ale teraz przypominam sobie, że wtedy pomyślałam: gdyby była taka przechodnia nagroda za najprzydatniejszy ludziom w tym dniu materiał prasowy, wybrałabym ten, zatytułowany "Modlę się jak za swoje". Bo?

Temat skromny, lokalny i pewnie tylko chęć interweniowania przesądziła o druku. Bo NFZ postanowił zlikwidować dotację do praktyki, którą na jednej z podbiałostockich wsi uprawia się od kilkudziesięciu lat. Rolnicy przejmują w opiekę pacjentów i pacjentki niedalekiego szpitala psychiatrycznego. Starzejący się schizofrenicy, opuszczeni przez rodziny, zamiast wegetować do śmierci w szpitalu, przygarniani są do domów rodzinnych. Stają się domownikami. Na ile mogą, pomagają w gospodarstwie, ale najważniejsza jest wspólna egzystencja w rolniczej zgrzebności.

Już kolejne...

2271

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]