Reklama

Odsłaniać piękno

Odsłaniać piękno

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Widząc samotną kobietę przychodzącą po wodę mógł zachować milczenie i nie zwrócić na nią uwagi. Po co gorszyć uczniów, że na osobności rozmawia z kobietą (J 4, 27)? Po co denerwować pryncypialnych faryzeuszy, którzy bardzo dobrze wiedzą, iż wobec mieszkańców Samarii należy zachować pełną dumy wyniosłość? Ostatecznie nie sposób wyjaśniać tajników Królestwa Niebieskiego każdej gospodyni przychodzącej po wodę. Najlepiej zamilknąć, przeczekać, odpocząć, ciesząc się kolejnym słonecznym dniem. Ze wzruszeniem powspominać patriarchę Jakuba, który przy tym źródle poił swe trzody, uciec jak najdalej od przyziemnego świata swarów i utarczek...
G

Gdyby Jezus przyjął taką właśnie metodę działania, bylibyśmy ubożsi o jeden z najpiękniejszych fragmentów Ewangelii. Pełen niepowtarzalnego uroku opis rozmowy przy studni otrzymaliśmy dzięki temu, iż potrafił On przełamywać zmęczenie, konwenanse kulturowe, powierzchowne uprzedzenia środowiska. Dzięki rozmowie zapoczątkowanej krótkim “daj mi pić" przemienił zagubioną życiowo Samarytankę w uczennicę, która biegła do bliskich opowiadając o spotkaniu z Mesjaszem (J 4, 29). Nasze drobne gesty inspirowane odwagą, przełamujące zmęczenie czy konformizm, mogą wyzwalać ukryte piękno, w którym dyskretnie przychodzi do nas zadumany Chrystus. Przychodzi prosząc o kubek wody, który wyzwala zarówno naszą odwagę, jak i właśnie wrażliwość na ukryte piękno.

807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]