Reklama

Odkurzacze masowego rażenia

Odkurzacze masowego rażenia

z Nowego Jorku
22.06.2003
Czyta się kilka minut
„Iracka broń masowego rażenia nie była główną przyczyną wojny” - powiedział w wywiadzie dla magazynu „Vanity Fair” wicesekretarz obrony Paul Wolfowitz. Wcześniej szef Pentagonu, Donald Rumsfeld stwierdził, że Saddam Husajn mógł zniszczyć zapasy zakazanej broni.
A

Administracja Busha stopniowo przestawia akcenty w argumentacji: zdaje się przygotowywać społeczeństwo, że w Iraku mogą nie zostać odnalezione żadne substancje chemiczne czy biologiczne o przeznaczeniu militarnym. „Z powodów biurokratycznych skoncentrowaliśmy się na broni masowej zagłady, ponieważ taki powód wojny gotowi byli zaakceptować wszyscy” - stwierdził Wolfowitz.

Agenci pod naciskiem

Wolfowitz miał na myśli wewnątrzadmi-nistracyjne spory na temat uzasadnienia inwazji między gołębiami z Departamentu Stanu a pentagońskimi jastrzębiami. Jako „ogromnie ważną, choć przeoczoną” przyczynę wojny wymienił możliwość wycofania amerykańskich żołnierzy z Arabii Saudyjskiej. Ich obecność w pobliżu świętych miejsc islamu podsycała nienawiść Saudyjczków do Ameryki i prowokowała ataki terrorystyczne. Wycofania wojsk żądał Osama bin Laden. „Uwolnienie od tego...

7903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]