Reklama

Od wieszaka do magazynu

Od wieszaka do magazynu

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Pół roku temu hotel Cracovia, jeden z najcenniejszych krakowskich zabytków modernizmu, trafił w ręce państwa. Nowy właściciel nie zdecydował jeszcze, co chciałby z nim zrobić.
Na widokówce z lat 60. XX w.
A

Architekt Maria Chronowska ma do Cracovii – a właściwie zespołu urbanistycznego przy Alejach Trzech Wieszczów, składającego się również z kina Kijów oraz biurowca – stosunek osobisty, a nawet: uczuciowy. To podczas doszlifowywania na niezliczonych rysunkach kolejnych faz budowy kompleksu, który już dźwigał się z fundamentów planowanego wcześniej w tym miejscu bloku dla związkowców, dopadła ją miłość do kolegi po fachu, również zatrudnionego do tego zadania przez jej promotora, profesora Witolda Cęckiewicza. Odtąd Jerzy i Maria Chronowscy, którzy zdążyli wziąć ślub, zanim w hotelu pojawili się pierwsi goście, spędzili razem 44 lata, realizując wspólnie mnóstwo projektów – głównie bloków na krakowskich osiedlach mieszkaniowych.

– Same szczęśliwe lata – uśmiecha się Chronowska. Nie dlatego, że krakowianie dobrze oceniali ich realizacje. Z nieżyjącym już mężem stanowili znany w...

13947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wielogodzinnej rozmowy z pierwszoplanową gwiazdą polskiego teatru, którą zakończyliśmy (rozmowę, nie gwiazdę) w połowie kolejnego fascynującego wątku około 3 nad ranem, w opustoszałej restauracji, na grzeczną lecz stanowczą prośbę personelu. Tyle o sobie ;) A o hotelu chciałbym dorzucić jedną informację: umowa zawarta przez Orbis z Echo Investment zakazywała prowadzenia w budynku działalności hotelowej przez 10 lat. Czy nowy właściciel dziedziczy to zobowiązanie? Jeśli tak, to pokusa, by wykorzystać część hotelową zgodnie z jej przeznaczeniem i pozwolić jej zarabiać na utrzymanie części kulturalnej, może dojść do głosu dopiero za 4 lata. Co tymczasem zwiększa szanse na zrealizowanie szczytnych założeń.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]