Reklama

Obrzeża

Obrzeża

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Tu, na nierównym polu, kamieniach, asfalcie wygrzanym słońcem, wśród syren ambulansów, czasem ledwo widząc ołtarz – spotkali Franciszka.
fot. Kamila Buturla dla „TP"
P

Podejrzanych wyłowić z tłumu pielgrzymów jest łatwo. Jakby sami się o to prosili, wędrując z flagami Syrii, Iraku czy Libanu. Gdy takie grupy przechodzą przed radiowozem, słychać stanowcze: „proszę na bok”. Młodzi ustawiają się wtedy w rzędzie, oddają bagaże do prześwietlenia.

Podejrzani mogą też kryć się pojedynczo, wśród innych. Na przykład: między ludźmi z Drogi Neokatechumenalnej, gośćmi z Wrocławia albo, dajmy na to, młodzieżą dominikańską. Dlatego najwyższy z policjantów nie odrywa lornetki od oczu. Do przesłuchania typuje śniadych i ciemnoskórych (słychać wtedy „You! You!” – „Ty! Ty!”). Jeśli kogoś przeoczy, jego koledzy dwójkami ruszają za podejrzanym, cofają do radiowozu.

Tak cofnęli Basmana, 23-latka z Iraku. – Kontrolują mnie wszędzie, właściwie od chwili, gdy się urodziłem. Całe moje życie to jedna wielka kontrola – mówi na luzie. Potem poważnieje: – Nie...

9374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]