Żyć to znaczy zostawiać ślady

Zakończyło się czuwanie modlitewne z papieżem w Brzegach. Według organizatorów wzięło w nim udział 1,6 mln młodych.

30.07.2016

Czyta się kilka minut

 / Fot. Kamila Buturla
/ Fot. Kamila Buturla

To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie nie pozostawiając śladu – mówił w Brzegach papież. – A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność”.

Na tzw. Kampusie Miłosierdzia Franciszek nawiązywał do idei, która stała się już motywem charakterystycznym jego pielgrzymki do Polski: przekraczania granic, wychodzenia ze strefy komfortu, konfrontowania się z realnością. „Istnieją rzeczywistości, których nie rozumiemy, ponieważ widzimy je tylko przez jakiś ekran – telefonu czy komputera” – mówił, po czym wzywał młodych do wspólnej modlitwy „z powodu cierpienia tak wielu ofiar wojny”. 

„Nie przyszliśmy na świat po to, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi”, tłumaczył Franciszek.

Bóg w Syrii

Przed słowami Franciszka zgromadzeni w Brzegach wysłuchali trzech świadectw: Natalii, Polki, która opowiadała o swoim nawróceniu; Miguela z Paragwaju, kiedyś uzależnionego od narkotyków. O obecnym w Syrii poczuciu zagrożenia i śmierci mówiła zaś Rand, chrześcijanka z Aleppo. 

„Boże, gdzie jesteś? Dlaczego nas zostawiłeś? – pytała Syryjka. – Czy to możliwe, że to już koniec, że urodziliśmy się, żeby umrzeć w bólu? A może jednak dane nam będzie mieć życie, i to życie w obfitości?”.

Dodawała jednak: „Coraz mocniej wierzę, że Bóg istnieje mimo całego naszego bólu. Wierzę, że przez ten ból On uczy nas prawdziwego znaczenia miłości. Moja wiara w Chrystusa jest źródłem mojej radości i nadziei. Nikt nigdy nie będzie w stanie mi ukraść tej prawdziwej radości”.

Na początku nabożeństwa papież przeszedł przez tzw. Bramę Miłosierdzia. Witając Franciszka, metropolita Krakowa kard. Stanisław Dziwisz mówił o tym, że to młodzi „przejmą odpowiedzialność za losy swoich narodów, wspólnot i rodzin. To oni będą głosić Ewangelię pokoju nowym językiem, z nową wrażliwością, z nową nadzieją”. 

Ostatnia noc ŚDM

Według danych organizatorów, na tzw. Polu Miłosierdzia z Franciszkiem modliło się 1,6 mln osób. Brzegi dobrze przygotowano do imprezy, ale ukształtowanie terenu, podział sektorów oraz mniejsza, niż się spodziewano, liczba pielgrzymów sprawiły, że nawet w sektorach blisko ołtarza pozostawało dużo wolnego miejsca. Całość, zapewne inaczej niż w telewizji, sprawiała wrażenie imprezy znacznie mniejszej, niż zapowiadano.

Także oznakowanie sektorów pozostawiało wiele do życzenia. Policjanci narzekali na brak informacji, choćby ulotek, na podstawie których mogliby kierować pielgrzymów w odpowiednie miejsca.

W Brzegach dobiega końca koncert „CREDO in Misericordiam Dei” („WIERZĘ w Boże Miłosierdzie”). Wzięła w nim udział m.in. Cristina Scuccia – zakonnica, zwyciężczyni programu „Voice of Italy”. Tę noc zdecydowana większość pielgrzymów spędzi właśnie na Polu Miłosierdzia. Jutro przed południem Franciszek przyjedzie do nich znowu – odprawi tzw. Mszę Posłania, ostatni punkt programu Światowych Dni Młodzieży.


Czytaj relacje i komentarze w naszym specjalnym serwisie www.TygodnikPowszechny.pl/sdm2016 >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej