OBRAZ TYGODNIA

6 – 9 sierpnia

12.08.2013

Czyta się kilka minut

Gospodarka się rozpędza. Z raportu przygotowanego przez prof. Jerzego Hausnera wynika, że pod koniec roku polski PKB może wzrosnąć o 2,5 proc. To skutek zwiększenia eksportu, powiązany z ożywieniem na zachodzie Europy i w USA.


Urny w PO. W internetowym głosowaniu podczas wyborów przewodniczącego partii rządzącej wzięła udział ponad jedna czwarta jej członków – informuje „Rzeczpospolita”; głosy można oddawać również korespondencyjnie. Faworytem wyborów, których wyniki mamy poznać 23 sierpnia, jest Donald Tusk; jego kontrkandydata Jarosława Gowina spotyka fala krytyki z ust partyjnych kolegów.


Śledczy przeciw lewicy. Po siedmioletnim procesie sąd we Wrocławiu uniewinnił Andrzeja Kratiuka (przezesa fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej) i siedmiu innych oskarżonych od zarzutu nieprawidłowości przy sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. Po jednym z przesłuchań prokurator powiedział: „Przecież pan ma wiedzę. Jak pan da coś na [Aleksandra] Kwaśniewskiego albo od biedy na [Wiesława] Kaczmarka to będziemy kwita” – opowiadał sądowi Kratiuk.


Mandaty. Funkcjonariusze Straży Miejskiej nie mają prawa obsługiwać stacjonarnych urządzeń mierzących prędkość pojazdów – orzekł prokurator generalny Andrzej Seremet, wywołując tym burzę. Wielu kierowców złapanych przez fotoradary nie zamierza płacić mandatów, mimo iż stanowisko prokuratora nie jest wiążące np. dla rozpatrujących podobne przypadki sądów.


Kampania anty-OFE? Bloger i prawnik zajmujący się internetem Piotr Waglowski postawił ministerstwom pracy, finansów oraz Kancelarii Premiera pytanie, czy korzystały z usług firm PR, które mogły prowadzić w sieci kampanię wymierzoną przeciwko otwartym funduszom emerytalnym. Waglowski wykrył, że pod tekstami na ten temat, zamieszczanymi na portalach, pojawiają się identyczne, nieprzychylne wobec OFE komentarze. Instytucje państwowe odpowiedziały, że podobnych działań nie zamawiały.


Sześciolatki: jest lepiej. Przeprowadzona przez MEN kontrola szkół opisywanych w raporcie Ratujmaluchy.pl, nieprzygotowanych ponoć do przyjęcia najmłodszych uczniów, wykazała nieprawidłowości w 16 spośród 103 miejsc.


Prezydent i rowery. Bronisław Komorowski skierował do parlamentu projekt nowelizacji prawa wodnego, umożliwiający budowę ścieżek rowerowych i jazdę na rowerze po wałach przeciwpowodziowych (obecnie stanowi to wykroczenie); przy okazji wrócił pomysł budowy liczącej ponad 1000 km Wiślańskiej Trasy Rowerowej, wiodącej wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki.


Al-Kaida: „Zróbcie coś!”. Podsłuchane rzekomo słowa z rozmowy telefonicznej między Ajmanem az-Zawahirim, przywódcą Al-Kaidy, a szefem jej komórki w Jemenie wywołały alarm terrorystyczny w USA. Amerykańskie ambasady w 19 krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zostały ewakuowane. Informację podano wkrótce po fali krytyki, jaka spotkała amerykańską administrację w związku ze skalą ujawnionej przez Edwarda Snowdena inwigilacji internetu i sieci komórkowych (z powodu udzielenia Snowdenowi azylu przez Rosję, Barack Obama odwołał planowane spotkanie z Władimirem Putinem). W Jemenie amerykańskie drony zabiły 12 domniemanych członków Al-Kaidy.


Medialna zmiana. „Washington Post”, od 80 lat wydawany przez dynastię Grahamów, trafił w ręce Jeffa Bezosa, twórcy gigantycznego sklepu internetowego Amazon. Obecnie nakład prestiżowego (jego publicyści od lat kolekcjonują Pulitzery) dziennika wynosi 480 tys. egzemplarzy, 120 tys. mniej niż dekadę wcześniej.


Chiny: więcej dzieci. Rząd w Pekinie szykuje zmianę obowiązującej od ponad 30 lat ustawy o tzw. polityce jednego dziecka – zakaz posiadania drugiego, powiązany z karą grzywny, obejmuje 40 proc. ludności. W przyszłym roku w kilku regionach, a w 2015 r. w całym kraju pary, w których co najmniej jedno z małżonków jest jedynakiem, otrzymają zgodę na kolejne dziecko.


Skandal na trybunach. Podczas meczu eliminacyjnego do Ligi Europejskiej między Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno kibice gospodarzy wyeksponowali kilkudziesięciometrowy transparent z napisem „Litewski chamie, klęknij przed polskimi panami”. Incydent potępiły MSZ, prezydent Poznania oraz władze Polskiego Związku Piłki Nożnej; w dwumeczu na boisku górą byli Litwini.


Upały. Temperatura w wielu miastach Polski, mierzona w cieniu na wysokości dwóch metrów, wyniosła ok. 37-38 stopni. Rekordowe 40,2 stopnia zanotowano w roku 1921 pod Opolem.


Osiąg. Zatrzymany przez straż miejską w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) 40-letni mężczyzna miał 13,74 promila alkoholu we krwi. Przeżył.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2013