OBRAZ TYGODNIA

4 – 13 maja 2013

13.05.2013

Czyta się kilka minut

Rasizm w Białymstoku. Skrajnie prawicowa bojówka, wywodząca się najprawdopodobniej ze środowiska pseudokibiców Jagiellonii, podpaliła drzwi mieszkania, w którym wraz z polską rodziną mieszka Hindus. Wcześniej ofiarami podobnych ataków byli uchodźcy z Czeczenii; w sumie na Podlasiu doszło ostatnio do kilkunastu incydentów na tle rasistowskim. Poszkodowaną rodzinę odwiedził minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, zapowiadając bezwzględne działania, by podobne ataki się nie powtarzały, a sprawcy dotychczasowych ponieśli konsekwencje. „Mamy tu do czynienia z pewnym problemem natury ogólnej. Problemem rasizmu i ksenofobii, czyli ideologii, którą mogą wyznawać tylko osoby moralnie zdegenerowane” – powiedział minister.


Romowie we Wrocławiu. Straż miejska wręczyła mieszkańcom dwóch nielegalnych romskich koczowisk pisma wzywające do opuszczenia terenu w ciągu 14 dni. Na zajmowanych nielegalnie działkach mieszka kilkadziesiąt osób, które przybyły z Rumunii; pomoc im jest utrudniona, dopóki nie zdecydują się zalegalizować pobytu w Polsce.


Zgrzyt w koalicji. PO nie zdołała odrzucić w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy przywracającej małe sądy, zlikwidowane podczas reformy min. Gowina („za” głosowała cała opozycja i koalicyjne PSL, większość pozwalająca obalić ewentualną kontrdecyzję Senatu, więc jedyna nadzieja na doprowadzenie reformy do końca leży w wecie prezydenta). „Rzeczpospolita” ustaliła, że na skutek braku porozumienia między PO i PSL bezterminowo odłożono reformę KRUS.


Smoleński odwrót. Reprezentujący wcześniej Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie smoleńskim mec. Rafał Rogalski odciął się w serii wywiadów od teorii zamachu, a Antoniego Macierewicza opisał jako cynicznego gracza, manipulującego dokumentacją śledztwa.


Co trzecia Polka? Według CBOS można ocenić „z dużym prawdopodobieństwem, że nie mniej niż co czwarta, ale też nie więcej niż co trzecia dorosła Polka w ciągu swojego życia przerwała ciążę”. Półroczne badania prowadzono w sposób mający zapewnić ankietowanym maksymalną poufność i szczerość odpowiedzi.


Prezydent we Francji. Bronisław Komorowski z François Hollande’em zapowiedzieli zacieśnienie współpracy wojskowej (obejmującej także zakupy francuskiego uzbrojenia) między oboma krajami i wyrazili nadzieję, że Ukraina jeszcze w tym roku będzie gotowa do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.


Nowy ambasador. Hannę Suchocką na stanowisku polskiego przedstawiciela przy Stolicy Apostolskiej ma zastąpić Piotr Nowina-Konopka, ostatnio jeden z dyrektorów Parlamentu Europejskiego.


„Boski Juliusz”. W wieku 94 lat zmarł Giulio Andreotti, trzykrotny premier Włoch, przywódca chrześcijańskiej demokracji, przez swoich krytyków oskarżany o współpracę z mafią i współfirmowanie do początku lat 90. skorumpowanego systemu władzy.


„Boski Silvio”. Włoski sąd apelacyjny potwierdził karę 4 lat więzienia dla b. premiera Silvio Berlusconiego za popełnione jeszcze w latach 90. oszustwa podatkowe. Adwokaci polityka chcą, by sprawa, która ma się przedawnić w ciągu najbliższych miesięcy, trafiła do sądu kasacyjnego i Trybunału Konstytucyjnego. To 33. proces przeciwko Berlusconiemu – dotychczasowe kończyły się uniewinnieniem lub przedawnieniem.


Neonaziści. Przed sądem w Monachium rozpoczął się proces członków Narodowosocjalistycznego Podziemia, którego członkowie zamordowali 10 osób, podkładali bomby i przeprowadzali napady. Głównej oskarżonej, 38-letniej Beate Zschäpe, grozi dożywocie.


Cyber-Chiny. Rząd USA oskarżył władze w Pekinie o prowadzone systematycznie i na wielką skalę szpiegostwo i ataki hakerskie w internecie. Chiny zareagowały rutynowym dementi.


Emerytura. Sir Alex Ferguson, legendarny trener Manchesteru United, od 26 lat pracujący w tym klubie, który w tym czasie 13 razy zdobył mistrzostwo Anglii i dwukrotnie zwyciężył Ligę Mistrzów, ogłosił, że przechodzi na emeryturę.


Ogłoszenie płatne. Na łamach prasy ukazał się anons opłacony przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, którego szef przeprasza dziennikarza „Gazety Wyborczej” Bogdana Wróblewskiego za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez bezprawne i nieuzasadnione uzyskanie bilingów jego rozmów telefonicznych z 2007 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2013