OBRAZ TYGODNIA

6 – 12 listopada 2012

12.11.2012

Czyta się kilka minut

Podzielone święto. 11 listopada w Warszawie osobno spotkało się kilkanaście tysięcy uczestników prezydenckiego marszu Razem dla Niepodległości, osobno kilkadziesiąt tysięcy uczestników zorganizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości (część z nich – wywodząca się ze środowisk kibolskich – wywołała starcia z policją; zatrzymano ponad 130 osób), osobno kilkuset uczestników lewicowego Porozumienia 11 Listopada. Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego Jerzego Buzka, Adama Strzembosza i Normana Daviesa, a także złożył kwiaty pod pomnikami Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Paderewskiego, Grota-Roweckiego i kard. Wyszyńskiego. „Trzeba zrozumieć, że ten, z kim się nie zgadzam, też kocha Polskę” – mówił prezydent. Podczas wiecu narodowców prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki i szef ONR Przemysław Holocher ogłosili powstanie Ruchu Narodowego, który „ma dążyć do obalenia republiki, chociaż boją się tego lewaki i pedały”.


Wysadzeni za trotyl. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Tomasz Wróblewski, jeden z jego zastępców, szef działu krajowego oraz dziennikarz Cezary Gmyz zostali zwolnieni z pracy za ubiegłotygodniową publikację artykułu „Trotyl na wraku tupolewa”. Wydawca dziennika Grzegorz Hajdarowicz uznał, że tekst był nierzetelny, a autor i redakcja nie mieli podstaw, by twierdzić, że we wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, znaleziono ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokurator generalny Andrzej Seremet potwierdził, że podczas rozmowy z red. Wróblewskim tłumaczył, iż na samolocie stwierdzono obecność materiałów wysokoenergetycznych podobnych do wybuchowych, ale przestrzegał przed wyciąganiem pochopnych wniosków, bo takie cząstki chemiczne mogą być także np. w kosmetykach. Media poinformowały, że w noc druku tekstu właściciel „Rzeczpospolitej” spotykał się z rzecznikiem rządu.


„Zamach” nie służy PiS. Po słowach Jarosława Kaczyńskiego, że pod Smoleńskiem zamordowano 96 osób, poparcie dla jego partii spadło o 9 proc. – PO z powrotem bezpiecznie prowadzi w sondażach.


Rada Bezpieczeństwa. Prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie RBN, na którym organ doradczy głowy państwa (w jego skład wchodzą także liderzy partii politycznych) otrzyma od ministra spraw wewnętrznych informację, czy ktoś z zewnątrz, manipulując informacjami o katastrofie, próbuje wpływać na polskie społeczeństwo.


Przed szczytem. Premier Donald Tusk poinformował posłów o przygotowaniach do spotkania liderów UE, mających debatować nad budżetem Wspólnoty na lata 2014-20. Zadeklarował, że liczy na uzyskanie dla Polski 400 miliardów euro, i opisywał scenariusze rysujące się po możliwym wecie Wlk. Brytanii domagającej się obniżenia budżetu poniżej obecnego poziomu.


Biały Dom po raz drugi. Barack Obama został ponownie prezydentem USA, zdobywając poparcie 332 elektorów, podczas gdy kandydat Republikanów Mitt Romney – jedynie 206 (paradoksalnie w głosowaniu powszechnym różnica była znacznie mniejsza: Obama otrzymał ok. 50 proc. wszystkich głosów, a Romney – 48). Obaj rywale, mimo ostrej kampanii, dziękowali sobie i gratulowali po jej zakończeniu. Przy okazji wyborów prezydenckich zorganizowano referenda, dzięki którym na terenie stanów Kolorado i Waszyngton otwarto drogę do zalegalizowania palenia marihuany, a w Maryland i Maine – małżeństw homoseksualnych.


Grecja reformuje. Parlament w Atenach – większością zaledwie dwóch głosów i ze stoma tysiącami demonstrantów na zewnątrz budynku – przegłosował kolejny pakiet oszczędności wymaganych przez UE i MFW. Bezrobocie w kraju doszło do 25,4 proc., bez pracy pozostaje 58 proc. młodych ludzi.


Tańszy gaz. PGNiG uzgodnił z rosyjskim Gazpromem nową umowę, na podstawie której surowiec z Rosji będzie kosztował 15 proc. mniej niż do tej pory. Zanim Rosjanie spuścili z tonu, Polska płaciła najdrożej spośród krajów członkowskich UE i pozwała ich przed trybunał arbitrażowy w Sztokholmie. Porozumienie ujawnił na Twitterze minister Radosław Sikorski, pisząc, że intuicja mu podpowiada, iż minister skarbu będzie miał wkrótce dobre wiadomości w sprawie cen gazu; problem w tym, że zrobił to w trakcie trwania sesji giełdy, na której notowane jest PGNiG, czyli mógł wpłynąć na kurs akcji (gdy informację potwierdzono, zdrożały o prawie 15 proc.).


Obniżka stóp. Rada Polityki Pieniężnej, dążąc do zmniejszenia inflacji, zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 pkt. proc., w najbliższym czasie operacja zostanie najprawdopodobniej powtórzona.


Urlopy ojcowskie. Rząd przedstawił projekt zmian we wspieranym przez państwo systemie opieki nad nowo narodzonymi dziećmi: Polki będą mogły dzielić roczny urlop rodzicielski ze swoimi partnerami – kto zdecyduje się nie pracować przez rok, będzie otrzymywał 80 proc. pensji (półroczny urlop będzie, jak dotąd, płatny w 100 proc., po 20 tygodniach będzie można łączyć urlop z pracą na pół etatu); dla mężczyzn jednak wzięcie urlopu pozostanie kwestią dowolną. Rząd zapowiada także zwiększenie dotacji na żłobki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2012