OBRAZ TYGODNIA

26 czerwca - 2 lipca

02.07.2012

Czyta się kilka minut

Piękne Euro. Tytuł mistrzów Europy w piłce nożnej obroniła reprezentacja Hiszpanii, która we wspaniałym meczu finałowym w Kijowie pokonała Włochy 4:0. Obserwatorzy są zgodni: to był udany turniej, a współorganizująca go Polska zaprezentowała się bardzo dobrze. Nasz kraj odwiedziło ok. pół miliona kibiców; opuszczający go kibice, sportowcy i dziennikarze byli na ogół zachwyceni atmosferą, architekturą miast-gospodarzy oraz fantastycznymi stadionami. O 10 proc. wzrosła liczba Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, o 3 proc. – liczba popierających działania rządu, a Jarosław Kaczyński uznał mistrzostwa za „totalną klęskę”.


Niepiękna Europa. Włosi i Hiszpanie ograli Niemców nie tylko podczas mistrzostw Europy: na szczycie UE w Brukseli przywódcy tych państw (tym razem wraz z prezydentem Francji) zmusili do ustępstw Angelę Merkel, która zgodziła się na łatwiejsze korzystanie z funduszy ratunkowych, m.in. przez pogrążone w kłopotach banki. Decyzje szczytu to wielki krok w kierunku budowy unii bankowej, która ma objąć m.in. wspólne gwarancje depozytów i uwspólnienie funduszy naprawczych.


Minister od euro. Rząd powołał pełnomocnika ds. wprowadzenia wspólnej waluty; został nim wiceminister finansów Jacek Dominik, pracujący w resorcie od 1994 r. z przerwą na pracę w przedstawicielstwie Polski przy UE.


Recepty za 100 procent. Narodowy Fundusz Zdrowia ma nowego prezesa, Agnieszkę Pachciarz, dotychczasowego wiceministra zdrowia. Jej nominacja nie kończy jednak konfliktu ministerstwa z lekarzami, którzy buntują się przeciw karom za błędy przy wypisywaniu recept: od 1 lipca Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Naczelna Rada Lekarska ponownie wzywają do niepodpisywania umów i wystawiania wszystkim chorym pełnopłatnych recept.


Polacy religijni. Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 40 proc. katolików uczestniczy we mszy niedzielnej, a 16 proc. przystępuje w jej trakcie do komunii. W ostatnich kilku latach te dane niemal się nie zmieniają. Po raz pierwszy podano do publicznej wiadomości liczbę apostazji: w 2010 r. na wystąpienie z Kościoła zdecydowało się 459 osób.


Krzyż w sądzie. Grupa posłów Ruchu Palikota zapowiedziała wystąpienie do sądu z pozwem przeciwko Sejmowi: będą się domagać zdjęcia krzyża wiszącego w sali obrad jako łamiącego wolność ich sumienia i wyznania.


Ostrożnie ze zgromadzeniami. Sejm zmienił prawo, umożliwiając władzom gminy zakazywanie organizowania dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli uznają, że może to doprowadzić do zagrożenia porządku publicznego.


Wyrok za „lub czasopisma”. Wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera, Aleksandra Jakubowska, została prawomocnie skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za bezprawną zmianę projektu ustawy o RTV w 2002 r.; zmianę, która doprowadziła do wybuchu afery Rywina.


Lobbysta skazany. Po ośmiu latach od pierwszego zatrzymania Marek D. usłyszał wyrok 3,5 roku więzienia za skorumpowanie b. posła SLD Andrzeja Pęczaka. Za kraty już nie wróci, bo sąd zaliczył w poczet kary okres, który spędził w areszcie.


Zarzuty za Smoleńsk. Byłemu wiceszefowi BOR gen. Pawłowi Bielawnemu grożą trzy lata więzienia za niedopełnienie obowiązków podczas przygotowywania wizyt prezydenta i premiera w Katyniu w 2010 r. Generał nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień, prokuratura twierdzi, że swoimi decyzjami znacznie obniżył bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie.


Wyroki dla neonazistów. Sąd we Wrocławiu skazał 10 osób, które publicznie propagowały nazizm i wzywały do nienawiści na tle rasowym. Wszystkie otrzymały kary 8-12 miesięcy ograniczenia wolności oraz prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie.


Puszcza bardziej zielona. Rząd poparł obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym obowiązek uzgadniania z samorządami przebiegu granic parków narodowych zastąpiło jedynie zasięganie opinii. Do tej pory powiększanie obszarów objętych ścisłą ochroną napotykało właśnie na opór samorządów.


Żartownisie z kłopotami. Michał Figurski i Kuba Wojewódzki, którzy po jednym z meczów Euro 2012 mówili na antenie radia Eska Rock o „wyrzucaniu swojej Ukrainki” „niezapłaceniu jej” oraz „zgwałceniu, gdyby była ładniejsza”, zostali napiętnowani przez Radę Etyki Mediów i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a rozgłośnia zdecydowała o rozwiązaniu z nimi umów.


Rząd jak gospodarka. Premier Grecji nie pojechał na szczyt strefy euro, bo odkleiła mu się siatkówka, a kandydat na stanowisko ministra finansów nie objął urzędu, bo zasłabł i trafił do szpitala.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2012