Reklama

Obciacholizm

Obciacholizm

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Obciacholizm jest w tym sezonie jednym z najmodniejszych uzależnień. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie. Bardzo złą robotę wykonują media, promując tak zwany "miękki obciach" i lekceważąc zagrożenia, które się z nim wiążą.
Elżbieta Dopal, terapeutka uzależnień z ośrodka „Off.ciach” / rys. Mateusz Kaniewski
F

Fakty są nieubłagane: corocznie miliony Polaków wpadają w obciacholizm. Wielu z nich ukrywa swój stan. O skali kryptoobciacholizmu świadczy fenomen polityków, którzy osiągają dobre wyniki w wyborach, chociaż nikt nie chce się przyznać, że na nich głosował.

Mamy też kategorię osób, które hałaśliwie afirmują swoje uzależnienie. Można powiedzieć, że się nim napawają. Szukają uzasadnień, racjonalizują, uwznioślają. "Owszem - mówią - to jest obciach, ale ten obciach jest nasz, swojski, autentyczny. On najpełniej wyraża naszą mentalność i doświadczenie historyczne". Nie muszę chyba tłumaczyć, że taka postawa prowadzi do ludzkich tragedii, rozbitych rodzin itp.

Korzystając z okazji, chciałabym zaapelować do czytelników "Tygodnika": nie wierzcie w mit o nieszkodliwości obciachu. Nie lekceważcie objawów. Nie oszukujcie się, że macie nad tym kontrolę....

1102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]