Reklama

O kartografii

O kartografii

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Szmat czasu upłynie, 200 lat co najmniej, zanim nasza władza zacznie studiować Testament zwany Nowym i zacznie rozumieć jego wskazówki.
G

Gdy suwamy lupą po mapie kraju, rysowanej przez obecne władze, widzimy nie tylko dawno wytyczone już autostrady i drogi szybkiego ruchu dla więźniarek, nie tylko placki po niegdysiejszych zalesieniach, nie tylko czarne połacie zajęte przez przodujący przemysł węglowy, ale też legendę, bez której żadna mapa ani plan obejść się nie mogą. Mottem tej legendy dla kursujących suk z tajniakami jest rzecz jasna zdanie: „Wsadzeniu naszego kolesia musi towarzyszyć wsadzenie waszego”. Jest to zdanie i zasada ujmujące szaloną prostotę w czynieniu tutejszej sprawiedliwości. Choć jest to zasada poniekąd nowa, to ma ona smak i styl zaiste starotestamentowe – każdy oczytany w tym dziele to przyzna. Jest coś głęboko przejmującego w fakcie, że po tylu latach, po tylu mozołach, dziś dopiero owa wspaniała Księga czytana jest tu ze zrozumieniem i potrzebą interpretacji. Szmat czasu upłynie, 200 lat co...

4367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]