Nowy kaznodzieja "Tygodnika"

Trzy lata minęły szybciej, niż się spodziewaliśmy: o. Paweł Kozacki zakończył w ubiegłym tygodniu cykl swoich cotygodniowych komentarzy do niedzielnych czytań. Dziękując mu serdecznie w imieniu własnym i Czytelników, witamy w tradycyjnym miejscu na drugiej stronie innego wieloletniego przyjaciela redakcji, augustianina o. Wiesława Dawidowskiego. Sylwetkę naszego nowego "kaznodziei publikujemy w najnowszym numerze TP.REDAKCJA.

27.11.2006

Czyta się kilka minut

Wejście na każdą ambonę oznacza dla księdza przyjęcie wielkiej odpowiedzialności, a cóż dopiero, gdy jest to ambona "Tygodnika Powszechnego". Przyjmując zaproszenie do cotygodniowych spotkań z Czytelnikami, mam świadomość podjęcia się niełatwego zadania. Najpierw dlatego, że w "Tygodniku" "słuchacz" jest wymagający. Następnie ze względu na pamięć o wielkich "Tygodnikowych" kaznodziejach przeszłości, dalekiej i bliskiej. Wreszcie istnieje odpowiedzialność za słowo pisane i mówione. To wszystko zobowiązuje.

W tym roku będziemy czytali, poza nielicznymi wyjątkami, Ewangelię wg św. Łukasza. Wbrew obiegowym opiniom nie jest ona łatwym tekstem. To pierwszy tom wielkiej epopei o rodzeniu się wiary Kościoła. Drugi stanowią Dzieje Apostolskie, całość zaś jest katechezą o sposobie, w jaki zbawienie i dar Ducha Świętego zaistniały przez pośrednictwo Jezusa w życiu konkretnych ludzi. Efektem jest wydarzenie Kościoła, Nowego Izraela, który ma trwać w historii aż do Paruzji. Mimo zburzenia Jerozolimy, Izrael nie został odrzucony. Wypełniają się proroctwa Starego Testamentu, Bóg jest wierny swoim obietnicom, czego gwarantem jest sama osoba Jezusa.

Tak w syntezie przedstawia się dzieło św. Łukasza. Chciałbym zaproponować doktrynalny, ale nie doktrynerski, nurt naszych refleksji. Dotyczyć on będzie spraw zasadniczych dla naszej wiary i codziennych zwątpień. Sądzę, że wszyscy mamy w sobie coś ze starożytnych Greków, słuchaczy św. Łukasza. Karmimy się różnymi rodzajami myślenia, wieloma typami duchowości i filozofii. Chcemy posiadać pewność, gwarancje wiary. Niekiedy wydaje nam się, że jesteśmy daleko od Boga, gdy tymczasem bywamy zaskakująco blisko. Sęk w tym, że On nie mówi nam o tym wprost, ale komunikuje to przez nasze tęsknoty i pragnienia, naszą wiarę i niewiarę.

O. Wiesław Dawidowski

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2006