Reklama

Nowe średniowiecze (PL)

Nowe średniowiecze (PL)

13.09.2011
Czyta się kilka minut
György Spiró: Europa znajduje się dziś w stanie głębokiego kryzysu, który - wbrew temu, co się mówi w mediach - zaczął się bardzo dawno temu. To doskonałe warunki do rozwoju radykalnych postaw religijno-politycznych. Rozmawiał Grzegorz Jankowicz
G

Grzegorz Jankowicz: Powiedział Pan kiedyś, że każdy Europejczyk - nawet ten, który mieni się ateistą czy zwolennikiem oświeceniowego racjonalizmu - jest mistykiem. Dlaczego nie możemy się uwolnić od mistycyzmu?

György Spiró: Mistycym jest związany z kulturą europejską w stopniu większym, niż nam się wydaje. Słychać dziś zewsząd opinie, że ta niezwykle ciekawa tradycja słabnie, traci na znaczeniu, znajduje się na marginesie współczesnych przemian społeczno-kulturalnych. To prawda, że główny nurt współczesnej kultury - w wyniku świadomych lub intuicyjnych działań jego uczestników - próbuje się oczyścić z mistycznych naleciałości (dzieje się tak od czasów Oświecenia). Współczesna kultura wytwarza pozory takiej "czystości". Ale mistycyzm jest przechowywany przez nasze języki.

Wpływ tradycji mistycznej na rozwój języków...

17656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]