Reklama

Nowe średniowiecze (PL)

13.09.2011
Czyta się kilka minut
György Spiró: Europa znajduje się dziś w stanie głębokiego kryzysu, który - wbrew temu, co się mówi w mediach - zaczął się bardzo dawno temu. To doskonałe warunki do rozwoju radykalnych postaw religijno-politycznych. Rozmawiał Grzegorz Jankowicz
G

Grzegorz Jankowicz: Powiedział Pan kiedyś, że każdy Europejczyk - nawet ten, który mieni się ateistą czy zwolennikiem oświeceniowego racjonalizmu - jest mistykiem. Dlaczego nie możemy się uwolnić od mistycyzmu?

György Spiró: Mistycym jest związany z kulturą europejską w stopniu większym, niż nam się wydaje. Słychać dziś zewsząd opinie, że ta niezwykle ciekawa tradycja słabnie, traci na znaczeniu, znajduje się na marginesie współczesnych przemian społeczno-kulturalnych. To prawda, że główny nurt współczesnej kultury - w wyniku świadomych lub intuicyjnych działań jego uczestników - próbuje się oczyścić z mistycznych naleciałości (dzieje się tak od czasów Oświecenia). Współczesna kultura wytwarza pozory takiej "czystości". Ale mistycyzm jest przechowywany przez nasze języki.

Wpływ tradycji mistycznej na rozwój języków...

17656

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]