Reklama

Nowa szkoła w Łodzi może pomóc w dialogu chrześcijan

Nowa szkoła w Łodzi może pomóc w dialogu chrześcijan

23.09.2019
Czyta się kilka minut
Od początku swego istnienia Łódź była miastem wielu kultur i wyznań.
C

Cieszy więc, że teraz powstaje tam miejsce, które może przyczynić się do rozwoju umiejętności życia w harmonijnej, pojednanej różnorodności. 19 września przedstawiciele miejscowego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz katolicki arcybiskup Łodzi podpisali akt założycielski Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Wykładać na tematy związane z Pismem Świętym i uczyć je czytać będą w niej bibliści, teologowie i duszpasterze różnych wyznań chrześcijańskich. Szkoła, dostępna dla osób z całej Polski, ma być przestrzenią systematycznego studium i dialogu ekumenicznego.

Łódzka inicjatywa jest efektem już istniejących kontaktów ekumenicznych, a bezpośrednio – ekumenicznej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Zamiarem osób powołujących Szkołę jest przekształcenie formy kontaktów między wyznawcami: z przeważających dotąd sporadycznych spotkań i wydarzeń w trwałą współpracę dotyczącą samych fundamentów chrześcijaństwa.

Chrześcijanie różnią się w wielu kwestiach, ale Biblia wydaje się być wspólnym dziedzictwem wszystkich wyznań chrześcijańskich. Co prawda wszyscy chrześcijanie powołują się na autorytet Pisma, różnią się jednak nie tylko w jego interpretacji, lecz nawet w opinii, które księgi należą do biblijnego kanonu. Tym niemniej wspólne czytanie Biblii, wzajemne poznawanie podobieństw i różnic w rozumieniu jej treści to jedno z najważniejszych działań na drodze ku pełnej jedności chrześcijan. Tym bardziej że w zamyśle twórców łódzkiej Szkoły studium będzie łączyć naukową egzegezę z duchowymi metodami medytacji biblijnej.

W kilka dni od rozpoczęcia zapisów do łódzkiej Szkoły zgłosiło się ponad dwieście osób. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]