Reklama

Nowa era energetyki

Nowa era energetyki

22.12.2015
Czyta się kilka minut
Maj 2016: Pierwszą fuzję termojądrową uzyskali naukowcy z eksperymentalnego reaktora Wendelstein 7-X w Greifswald (Niemcy).
R

Reakcja fuzji trwała 0,1 sekundy. Teraz czas na eksperymenty, których celem jest podtrzymanie fuzji przez 30 minut.

Fuzja termojądrowa jest reakcją, z której energię czerpią gwiazdy. To jeden z najbardziej obiecujących sposobów na pozyskiwanie energii: paliwem mogą tu być m.in. izotopy wodoru deuter i tryt, których dobrym źródłem jest choćby woda morska.


Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.

CZYTAJ CAŁY OBRAZ ROKU 2016


Dotychczas stabilne przeprowadzenie fuzji kosztowało więcej energii, niż reakcja dostarczała. Założeniem reaktora Wendelstein 7-X jest takie ułożenie plazmy w reaktorze, by sama się stabilizowała pod wpływem pola magnetycznego. Wymusza to jego wygięty kształt. Stabilne utrzymanie plazmy jest tu prostsze niż w reaktorach typu tokamak, jak np. ITER budowany we Francji.

Budowa reaktora Wendelstein 7-X trwa od 2004 r., od 2006 r. pracują przy nim naukowcy z Polski. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1971 r. Dziennikarz naukowy, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytet Warszawski (kierunek matematyka). W...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]