Reklama

Norwegia: Teatr i życie

Norwegia: Teatr i życie

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Skien to małe miasto niedaleko Oslo, miejsce urodzenia XIX-wiecznego dramaturga Henrika Ibsena.
Fot. Robert Emil Berge
O

Od 2005 r. działa tam również Teatr Dziecięcy Aldebaran. Należy do niego trzynaścioro dzieci, w większości dziewczęta.

„Aldebaran ma polskie korzenie – śmieje się jego założyciel ROBERT EMIL BERGE. – Jestem fanem Grotowskiego, a na pomysł pracy z dziećmi wpadłem po kursie aktorskim Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia. W Skien uczymy je, jak szanując się nawzajem nawiązywać ze sobą kontakt. Pochodzą z różnych środowisk, potrzebują takich wskazówek”.

Jak mówi Robert, założył Aldebaran, „ponieważ życie kulturalne w naszym społeczeństwie odeszło od różnorodnych form wyrazu w kierunku konformistycznej popkultury – budowanie wiary dzieci w indywidualne zdolności i uświadamianie im wartości własnej ekspresji artystycznej może stanowić przeciwwagę dla tego trendu”. Choć projekt nie ma charakteru terapeutycznego, Robert uważnie słucha, co młodzi mają mu do powiedzenia o świecie – jak wtedy, gdy po zamachach Andersa Breivika długo rozmawiali o złu i nietolerancji.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]