Reklama

Noble 2007

Noble 2007

18.10.2007
Czyta się kilka minut
M

Medycyna / fizjologia: Mario R. Capecchi, Martin J. Evans, Oliver Smithies

Myszy po nokaucie

Myszy to ulubione organizmy laboratoryjne: małe, łatwe w hodowli, badacz może obserwować wiele ich pokoleń - właściwie trudno się obejść bez prac "na mysich modelach". Jeżeli bada się jakiś interesujący gen, wiele można zrobić w hodowlach komórkowych; można też prowadzić prace in silico związane z modelowaniem białka. Na pytanie jednak, co robi każdy z genów ssaka, trudno odpowiedzieć bez badania całych zwierząt. Klasyczne badanie polega na tworzeniu myszy nokautowanych, czyli pozbawionych jednego z blisko 25 tys. genów. Myszy tego typu żyje już blisko 10 tys. i jedne są zdrowe, inne wcześniej się starzeją, kolejne są otyłe, mają cukrzycę, zaburzenia rozwojowe itp., a niektóre w ogóle się nie rodzą, bo brak genu uniemożliwia...

18336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]