Reklama

Nike i TVP

Nike i TVP

05.10.2015
Czyta się kilka minut
W niedzielny wieczór Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nike za powieść “Księgi Jakubowe”. Tylko zaproszeni na galę mogli zobaczyć na żywo moment odczytywania werdyktu: rozstrzygnięcia najważniejszego polskiego konkursu literackiego nie można było śledzić w telewizji.
Kalina Błażejowska
Kalina Błażejowska / Fot. Grażyna Makara
T

TVP ograniczyła się do retransmisji o godz. 23, najwyraźniej uznając, że nie warto marnować najlepszego czasu antenowego na promil widzów zainteresowanych kulturą.

Jak wiemy z wieloletnich dyskusji o  zasadności obowiązku opłacania abonamentu RTV, telewizja publiczna wypełnia misję. Nic dziwnego więc, że dobre godziny antenowe przeznaczyła na misyjne programy. I tak, w czasie gdy publiczność zgromadzona w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w napięciu oczekiwała na ogłoszenie nazwiska zwycięzcy, w telewizji publicznej mogliśmy zobaczyć: o 19.05 w TVP 2 serial ”O mnie się nie martw" ("Iga próbuje zorientować się w planach i intencjach Doroty. Młodsza siostra wcale jej tego nie ułatwia, w dodatku jest dla niej oczywiste, że dom Igi będzie jej bazą, z której zacznie podbój Warszawy. Między siostrami dochodzi do poważnego spięcia”), o 20.25 w TVP 1 -  serial ”Dziewczyny ze Lwowa” (“Warszawski poranek. Olyia, Uliana, Polina i Swieta rozmawiają przy kawie. Zasmucona Olyia jest pewna, że Nowakowa ją wyrzuciła. Wprawdzie i tak właściwie jej nie płaciła, jednak strata pracy boli. Swieta jest przerażona perspektywą spotkania mecenasa”), o 21.25 na tym samym kanale - reality show "Rolnik szuka żony" ("Kandydaci i kandydatki do rolniczych serc przekonają się na własnej skórze, że życie na gospodarce to nie przelewki i że rolnicze prace, mimo dużego postępu, wciąż wymagają wiedzy, umiejętności, wytrwałości i siły”), o 21:55 na TVP 2 - "Paranienormalni Tonight" ("Gość odcinka, Jerzy Kryszak, spróbuje wyjść zwycięsko z lawiny zaskakujących pytań i zadań. Mariolka wespnie się na wyżyny swoich dziennikarskich umiejętności, Kryspin zatańczy Chodak Style, a Kabaret Nowaki oraz Michał Paszczyk rozbawią gościa do łez”), a o 22.25 w TVP 1, w paśmie "Zakochana Jedynka" - film "Histeria. Romantyczna historia wibratora" ("Akcja osadzona w wiktoriańskiej Anglii. Młody lekarz traci pracę w szpitalu. Dostaje posadę w prywatnej przychodni zajmującej się niekonwencjonalnym leczeniem kobiecej histerii. Film oparty na historii doktora Mortimera Granville'a, wynalazcy wibratora").

Może już czas, żeby TVP uczciwie zdefiniowała swoją misję: jest to misja dostarczania Polakom  taniej rozrywki.


CZYTAJ TAKŻE:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo słuszna uwaga, tylko że nikt sie tym nie będzie przejmował, niestety.

Ale NIKE nie jest już żadną "najważniejszą nagrodą literacką" i "najważniejszym konkursem literackim". Jest tylko najlepiej nagłośnionym (z wiadomych powodów). Niech pani redaktor zapyta literaturoznawców - tylko lepiej tych niezwiązanych z Gazetą Wyborczą. NIKE nie kreuje nowych trendów, nie wydobywa nowych dykcji, nie oddaje pulsu życia literackiego - nagradza tych, którzy dobrze zaistnieli (czasem właśnie na łamach GW). To widać już po liście tytułów nominowanych. Sami starzy znajomi. Dlatego święte uniesienie lepiej zachować na inną okazję, gdy TVP odpuści sobie informacje o nagrodach, które nie są bezpieczne, przewidywalne i obchodzące coraz mniejsze grono osób: o Nagrodzie im. Kościelskich, Silesiusie, Gdyni, Nagrodzie im. Józefa Mackiewicza, Europejski Poeta Wolności. Pozostaje wierzyć, że w przypadku nagród nieprzyznawanych przez GW pani redaktor również będzie interweniować. I proszę nie zapominać, że dla zainteresowanych kulturą TVP stworzyła już stację TVP Kultura, cudowne "getto", wypełniona w dużej mierze powtórkami...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]