Reklama

Niesłowni sojusznicy

Niesłowni sojusznicy

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Wydarzenia z lata 1939 r., których punktem kulminacyjnym był niemiecki atak na Polskę, dla wszystkich stron były próbą sił. We wrześniu zwycięsko wyszły z niej Niemcy i ZSRR, konsekwentnie dążące do celu.
P

Polska i jej sojusznicy - Wielka Brytania i Francja - przegrały tę partię, gdyż swą strategię oparły na błędnych założeniach. Polska zaufała aliantom, którzy zobowiązali się zacząć działania wojenne w ciągu 14 dni od ataku Niemiec, ale ograniczyli się do wypowiedzenia wojny - i to dopiero 3 września. Po dwóch dniach gorączkowych konsultacji, not dyplomatycznych przesyłanych przez polskich ambasadorów we Francji i Wielkiej Brytanii, posiedzeń parlamentów i gabinetów. Ale mimo przeprowadzenia mobilizacji, alianci nie podjęli działań militarnych.

***

Cofnijmy się do wiosny 1939 r. Po złamaniu w marcu przez Hitlera postanowień konferencji monachijskiej, rząd brytyjski poczuł się zniecierpliwiony jego poczynaniami. Obietnica udzielenia Polsce gwarancji brytyjskich świadczyła o porzuceniu polityki appeasementu, charakteryzującej dotąd stosunek...

4658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]