Reklama

Nieprzewidywana siła słabości

Nieprzewidywana siła słabości

24.02.2006
Czyta się kilka minut
Kierunek przyjęty w ostatnich dekadach przez psychiatrię i psychologię prawdopodobnie przybliży rozwiązanie kłopotów wynikających z ostrego podziału, który cechował nauki o człowieku w historii nowożytnej.
Z

Zwolennicy podejścia przyrodniczego nie znajdowali wspólnego języka ze zwolennikami podejścia humanistycznego. I to nie z braku woli zbliżenia. Wybitni polscy psychiatrzy drugiej połowy ubiegłego wieku: Jan Mazurkiewicz, Tadeusz Bilikiewicz czy Antoni Kępiński, starali się wykorzystać zgromadzoną wiedzę i doświadczenie kliniczne, by ten problem rozwiązać.

Jak psychiatrze, a właściwie każdemu, kto zajmuje się sprawami ludzi, mogą pomóc wyniki studiów przyrodniczych? Ano wydaje się, że bardzo, pod warunkiem, że pokona uprzedzenia, które narosły w konsekwencji postawienia ostrej bariery między światem przyrody a światem człowieka. Nie jest to krok szczególnie trudny, chociaż łatwiej uprzedzenia rozbudzić niż je odrzucić pod wpływem argumentacji, a nawet obserwacji.

Obserwacje, które przez lata prowadzili prymatolodzy (tak nazywają siebie badacze...

3778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]