Reklama

Ładowanie...

Niepoznawalność

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Najnowszego filmu Terrence'a Malicka nie zobaczymy na dużym ekranie. "Podróż do Nowej Ziemi trafiła na DVD, opatrzona hasłem "Najlepszy epicki romans od czasów »Titanica«. Ale "Podróż... - jedno z nielicznych arcydzieł kina ostatnich lat - ma się tak do filmu Camerona jak Poświatowska do Mniszkówny - przynależy poezji, nie melodramatowi.
Colin Farrell (John Smith) i Q'Orianka Kilcher (Pocahontas)
M

Malick debiutował w roku 1973; "Podróż do Nowej Ziemi" jest dopiero jego czwartym filmem. O mało którym twórcy wiemy tak niewiele. Studiował i wykładał filozofię; przetłumaczył "Vom Wesen des Grundes" Heideggera i jego przekład funkcjonuje w świecie anglojęzycznym do dziś. W latach 70. nakręcił dwa filmy ("Badlands" i "Niebiańskie dni"), które zachwyciły (i skonfundowały) wszystkich, po czym zniknął na dwie dekady. O jego życiu sprzed 1998 r. - kiedy odbyła się premiera nagrodzonej berlińskim Niedźwiedziem "Cienkiej czerwonej linii" - nie wiadomo prawie nic. Ponoć pomagał innym jako niewidzialny "lekarz scenariuszy"; niektórzy powiadają, że trudnił się fryzjerstwem w Paryżu...

Dorobek Malicka, pomimo że ilościowo niewielki, należy do najspójniejszych w historii kina zarówno pod względem formalnym, jak i tematycznym. Debiut sprzed 30 lat zdaje się tak samo dojrzały jak dzieło...

5942

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]