Reklama

Ładowanie...

Niepamięć zbiorowa

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Przywódcy Państwa Podziemnego wiedzieli o zbrodniach dokonywanych przez Polaków na Żydach latem 1941 r. Dlaczego nie bili na alarm? Czy dlatego, że losy "Chamów" i "Żydów" były ówczesnej elicie obojętne?
T

Tekst Jana Tomasza Grossa ukazał się w "TP" nr 32/04, jako otwarcie dyskusji, w której wzięli udział także Paweł Machcewicz i Rafał Wnuk ("Zbrodnie w Jedwabnem czy Radziłowie są wyjątkowe w swojej drastyczności przede wszystkim z naszego punktu widzenia: współczesnych, żyjących w warunkach względnej stabilności i pokoju"), Jerzy Jedlicki ("Po prostu nikomu z wiedzących nie zależało, żeby swoją wiedzę prywatną do kanonów wiedzy publicznej wprowadzić; lepiej zapomnieć"), Hanna Świda-Ziemba, Władysław Bartoszewski, Jan Woleński, Marcin Kula, Dawid Warszawski i Wojciech Lizak; wątki podjęte w "Niepamięci zbiorowej" zostały rozwinięte kilka lat później w "Strachu". W 2006 r. na łamach "TP" ukazał się tekst Grossa "Wyjaśniam, że krew na moim ubraniu...", poświęcony pogromowi kieleckiemu, również posiłkujący się materiałami wykorzystanymi w książce o powojennym antysemityzmie. Premiera "...

24230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]