Reklama

Niemoralna propozycja

Niemoralna propozycja

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Równowartość 8 miliardów złotych: aż tyle odzyskał w tym roku niemiecki fiskus od nieuczciwych obywateli. Wszystko dzięki strachowi, który padł na oszustów, gdy władze Niemiec zaczęły skupować od złodziei informacje o tajnych kontach w Szwajcarii czy Liechtensteinie.
P

Proceder jest może i dwuznaczny moralnie, ale budżet na nim zyskuje. A w czasach zaciskania pasa i wszechobecnych cięć, dodatkowe pieniądze wpływające do budżetu są priorytetem dla polityków, niezależnie od ich kolorów partyjnych.

Liczby są imponujące. Tylko od początku tego roku aż 25 tys. wystraszonych Niemców, którzy swe pieniądze lokowali - niezgodnie z prawem - w takich podatkowych oazach jak Liechtenstein czy Szwajcaria, zapukało pokornie do urzędów skarbowych, złożyło tak zwane "doniesienie na samego siebie" (niem. Selbstanzeige) i uiściło zaległe podatki. Z tego źródła fiskus zebrał aż półtora miliarda euro. Kolejne pół miliarda przyniosły śledztwa przeciw podejrzanym o ukrywanie dochodów w "oazach". Ich dane trafiły do fiskusa w sposób tyleż niezwykły, co kontrowersyjny.

Jak państwo traci 30 mld rocznie

...
18854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]