Reklama

Niemoc

Niemoc

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Czy istnieją w Polsce szkoły, które z problemem przemocy dały sobie radę? Czy są nauczyciele, którzy, nie przez postrach, potrafią w ryzach utrzymać patologie? Jak to robią? Ich głos w tej debacie jest niezmiernie potrzebny.
Z

Z pierwszych odwiedzin paryskiego cmentarza P?re-Lachaise (było to w roku 1972) zapamiętałem świeży grób nauczycielki, która zadręczona przez uczniów popełniła samobójstwo. Sprawa była dość głośna i mój przewodnik wciąż był pod wrażeniem tej tragedii. Nie pamiętam imienia ani nazwiska tej młodej kobiety. Z pewnością żyje w pamięci bliskich, pewnie także w pamięci dawnych uczniów-dręczycieli, dziś dożywających sześćdziesiątki. To wspomnienie odżyło po lekturze tytułowych materiałów tego numeru. Temat przemocy w szkole to jeden z najsmutniejszych tematów "Tygodnika". Sytuacja wydaje się ponura, bo konstatacja, że gdzie indziej jest gorzej, to pociecha wątpliwa, a być może zapowiedź tego, co nas jeszcze czeka. Nie trzeba wielkiej wnikliwości, by z zamieszczonych w numerze materiałów wyczytać prawdę o bezradności systemu. Opisane tu jako ilustracja problemu przypadki wskazywać...

4157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]