Reklama

Niemcy patrzą sceptycznie

Niemcy patrzą sceptycznie

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Kai-Olaf Lang, niemiecki politolog: Współpraca krajów Europy Środkowo-Wschodniej będzie mieć raczej kształt luźnych koalicji tematycznych, a nie trwałego sojuszu.
P

PIOTR OLEKSY: Czy ścisła współpraca krajów tzw. Międzymorza może się stać czynnikiem skutecznie kształtującym politykę Europy?
KAI-OLAF-LANG: Współdziałanie państw tego regionu na pewno ma duży potencjał. Aby go wykorzystać, trzeba jednak nie tylko woli politycznej.

Należy mieć na uwadze co najmniej trzy wyzwania: problem przywództwa, kwestię różnorodności i rację bytu. Po pierwsze, konglomerat tak wielu państw potrzebuje przywództwa, jeśli chce odgrywać ważną rolę polityczną w Europie. Z drugiej strony jednak, wszystkie te kraje położone między trzema morzami mają wyraźną niechęć wobec dominacji ze strony innych krajów. Jeśli Polska sygnalizuje więc wolę bycia liderem regionalnym, mniejsze kraje tej pozycji wcale nie muszą zaakceptować. Warszawa musiałaby znaleźć partnerów w przywództwie, czyli kraje, które ufają Polsce, i na których...

3236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]