Reklama

Niedaleki kraj

Niedaleki kraj

10.04.2005
Czyta się kilka minut
10 czerwca 1979 r., lotnisko w krakowskich Balicach. Stoimy na małej platformie dla prasy, jest nas niewielu (jeszcze nie wolno prasie zdradzać prawdziwego stopnia zainteresowania tak niebywałym wydarzeniem). Ale może dlatego właśnie Jan Paweł II znajduje się niemal w zasięgu naszych rąk. Wołamy Szczęść Boże i jesteśmy pewni, że słyszy. A potem przemawia na pożegnanie.
M

Mamy ściśnięte gardła, bo mówi: “Żegnam Polskę. Żegnam moją ojczyznę. Na odchodnym całuję tę ziemię, z którą nigdy nie może się rozstać moje serce". Niektórzy z nas nie kryją łez. Wszyscy myślimy, że to faktycznie pożegnanie na zawsze. Nie tylko dlatego, że władze PRL, tak niechętne tym odwiedzinom, nie pokwapią się z następnym zaproszeniem. Także dlatego, że - jesteśmy przekonani - zagarnie Papieża Kościół powszechny, w którym będziemy musieli zmieścić się w jego sercu i czasie w jakimś malutkim kąciku obok tylu innych krajów i ludów.

A potem wszystko okazało się inaczej.

Najprędzej i najprościej było ze sprawą tak zwyczajną i ludzką, jak kontakt z rodakami, w tym z przyjaciółmi z tak wielu środowisk: uniwersyteckich, kościelnych, społecznych. Odblokowanie granicy dla pielgrzymek małych i dużych, a coraz częstszych, nastąpiło szybko i w...

8440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]