Reklama

Niechciany „Obywatel Jones”

Niechciany „Obywatel Jones”

18.10.2021
Czyta się kilka minut
W pierwszej chwili mogło się zdawać, że to atak terrorystyczny.
W

Wszyscy na ziemię!” – z takim okrzykiem kilkudziesięciu zamaskowanych mężczyzn wtargnęło do sali, w której Stowarzyszenie Memoriał i Instytut Polski w Moskwie zorganizowały pokaz filmu „Obywatel Jones”. Obraz wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland opowiada historię młodego dziennikarza Garetha Jonesa, który w latach 30. potajemnie objechał sowiecką Ukrainę i jako pierwszy opisał tamtejszy Wielki Głód (wywołany przez władze, zabił on kilka milionów ludzi).

Napastnicy weszli na scenę i przerwali pokaz, krzycząc do zgromadzonych: „Faszyści!”, „Wynocha z Rosji!”, „Nie ma miejsca dla zagranicznych agentów!”. To ostatnie nawiązywało do faktu, iż władze Rosji wpisały Memoriał – zajmujący się upamiętnieniem ofiar komunizmu – na listę tzw. zagranicznych agentów. Zajście filmowała ekipa prokremlowskiej telewizji NTV. Gdy na miejsce przybyli policjanci, zatrzymali wprawdzie paru napastników, ale zaraz ich zwolnili, natomiast skrupulatnie spisali osoby obecne na pokazie. Po czym założyli kajdanki na drzwi wejściowe do Memoriału, co przewodniczący organizacji Jan Raczyński nazwał „świetną ilustracją czasów, w jakich żyjemy”. Szef Instytutu Polskiego Piotr Skwieciński powiedział PAP, że Instytut „będzie robić swoje”.

Pokaz filmu dokończono.©℗

O napaści pisze też Anna Łabuszewska na swoim blogu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]