Reklama

NIEBIAŃSKA SOTNIA

NIEBIAŃSKA SOTNIA

14.04.2014
Czyta się kilka minut
Śmierć ponad stu obrońców Majdanu może być kamieniem węgielnym nowej Ukrainy. Ale by tak się stało, nowe władze muszą zbudować lepsze państwo. I stawić czoło propagandzie Kremla.
Kijowski Majdan, 20 lutego 2014 r. Fot. Vasily Fedosenko / REUTERS / FORUM
O

Od początku protestów na Majdanie wielu Ukraińców mówiło z przekonaniem, że użycie broni przez władzę sprawi, iż jej dni będą policzone. 20 lutego w Kijowie, gdy nastąpiła kulminacja przemocy, od kul snajperów i Berkutu zginęło 53 protestujących. Następnego dnia wieczorem prezydent Wiktor Janukowycz pakował walizki w swej podkijowskiej rezydencji.

Pierwsze strzały padają 22 stycznia przy ul. Hruszewskiego, w trakcie demonstracji przeciw drakońskim ustawom przyjętym w ekspresowym tempie przez Radę Najwyższą. Od kul Berkutu giną wtedy dwaj protestujący: Serhij Nigojan z Dniepropietrowska (z pochodzenia Ormianin) i Michaił Żyzniewski (Białorusin mieszkający w Kijowie). Tego samego dnia w lesie pod Kijowem znalezione zostaje ciało Jurija Werbyćkego, sejsmologa ze Lwowa i aktywisty Majdanu.
Pamiętam wówczas pytanie: co zmieniają ofiary w trwającej...

11132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]