Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nie mam czasu, dlatego muszę biec

Nie mam czasu, dlatego muszę biec

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Bartoszewski, za którym od dwóch lat tęsknimy, znów pędzi. Znów sobie powtarza: „Bartoszewski, bój się Boga! Jesteś jak prządka na wielu krosnach, z niczym nie możesz zdążyć”.
T

To książka dla tęskniących. 93 opowieści z 93 lat życia byłego szefa dyplomacji zebrał Marek Zając, dodając własne wspomnienia, a także te opowiedziane przez byłych współpracowników i przyjaciół zmarłego.

W pomieszczonych w książce „Pędzę jak dziki tapir” anegdotach nie brakuje ulubionych cytatów Bartoszewskiego, jak ten z Papkina „Ambasada diable śliska”, żartobliwych powiedzonek („No, idziemy się obżydzać” – to tuż przed spotkaniem z przyjaciółmi z Izraela) czy słowotwórczych wynalazków, jak „kurwiozum” (zamiast kuriozum), „kasopogląd” (światopogląd) i do dziś używanych „dyplomatołków”.

Sporo tu poczucia humoru. Także tego związanego z tematami okołooświęcimskimi. Jak podczas 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, gdy Bartoszewski – czekając z innymi byłymi więźniami na spóźniających się polityków, m.in. na Władimira Putina – miał tak powiedzieć skarżącemu...

3214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]