Reklama

Nie mam czasu, dlatego muszę biec

Nie mam czasu, dlatego muszę biec

13.05.2017
Czyta się kilka minut
Bartoszewski, za którym od dwóch lat tęsknimy, znów pędzi. Znów sobie powtarza: „Bartoszewski, bój się Boga! Jesteś jak prządka na wielu krosnach, z niczym nie możesz zdążyć”.
T

To książka dla tęskniących. 93 opowieści z 93 lat życia byłego szefa dyplomacji zebrał Marek Zając, dodając własne wspomnienia, a także te opowiedziane przez byłych współpracowników i przyjaciół zmarłego.

W pomieszczonych w książce „Pędzę jak dziki tapir” anegdotach nie brakuje ulubionych cytatów Bartoszewskiego, jak ten z Papkina „Ambasada diable śliska”, żartobliwych powiedzonek („No, idziemy się obżydzać” – to tuż przed spotkaniem z przyjaciółmi z Izraela) czy słowotwórczych wynalazków, jak „kurwiozum” (zamiast kuriozum), „kasopogląd” (światopogląd) i do dziś używanych „dyplomatołków”.

Sporo tu poczucia humoru. Także tego związanego z tematami okołooświęcimskimi. Jak podczas 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, gdy Bartoszewski – czekając z innymi byłymi więźniami na spóźniających się polityków, m.in. na Władimira Putina – miał tak powiedzieć skarżącemu...

3214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]