Reklama

Nie bądź bałwanem

Nie bądź bałwanem

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Marność nad marnościami, wszystko marność" - ulubiony temat kaznodziejów-manichejczyków katolickich, ewangelickich i prawosławnych.
O

Ową marność zastępuje się takimi bardziej nowoczesnymi terminami, jak konsumpcjonizm, materializm, pogoń za pieniądzem, wreszcie: zeświecczenie, desakralizacja. Nie wystarczy pracować, nawet uczciwie, trzeba się przede wszystkim modlić, żeby żyć jak człowiek - powiadają kaznodzieje i inni moralizatorzy. Przecież wszystko przemija, wszystko się kończy, śmierć wszystko unicestwia, zostanie tylko to, co duchowe. Być może te ostrzeżenia - przestrogi przed takim podejściem do wszystkiego i wszystkich - są na miejscu w krajach bogatych, ale u nas, w kraju na dorobku? Zamiast przestróg na wyrost - wprawiających człowieka w bezsilność, budzących lęk - potrzeba zachęty do odważnego i mądrego podejmowania zadań nowych, przekraczających dotychczasowe doświadczenia.

Kto jak kto, ale jednak chrześcijanie powinni być w czołówce tych, którzy nie tylko nie boją się...

3325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]