Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nestor teologii

Nestor teologii

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Alfons J. Skowronek, jeden z najwybitniejszych polskich teologów i ekumenistów, właśnie skończył 90 lat.
KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA
M

Mawiał: „Vaticanum IIto „trzy lata Zielonych Świąt Kościoła”, a Jezus był „pierwszym feministą z prawdziwego zdarzenia”. Wykładał m.in. na UKSW; recenzentem jego habilitacji był Karl Rahner. Silnie zaangażował się w ruch ekumeniczny, działając m.in. w poświęconych mu komisjach KEP. Duszpasterzował warszawskiej wspólnocie niemiecko- języcznej.

Wiele tekstów ks. Skowronek ogłosił w „TP”. „Powstrzymywanie kobiet od dostępu do kapłaństwa nie da się utrzymać, ponieważ nie licuje z godnością kobiety. Nie daje się także uzasadnić Biblią” – napisał w głośnym artykule z 2009 r. W innych tekstach pocieszał przerażonych grzechem przeciw Duchowi Św., uczył zdrowego nabożeństwa do Maryi i wskazywał, jak przygotować się na starość i śmierć. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]