Reklama

Ładowanie...

Nestor teologii

Nestor teologii

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Alfons J. Skowronek, jeden z najwybitniejszych polskich teologów i ekumenistów, właśnie skończył 90 lat.
KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA
M

Mawiał: „Vaticanum IIto „trzy lata Zielonych Świąt Kościoła”, a Jezus był „pierwszym feministą z prawdziwego zdarzenia”. Wykładał m.in. na UKSW; recenzentem jego habilitacji był Karl Rahner. Silnie zaangażował się w ruch ekumeniczny, działając m.in. w poświęconych mu komisjach KEP. Duszpasterzował warszawskiej wspólnocie niemiecko- języcznej.

Wiele tekstów ks. Skowronek ogłosił w „TP”. „Powstrzymywanie kobiet od dostępu do kapłaństwa nie da się utrzymać, ponieważ nie licuje z godnością kobiety. Nie daje się także uzasadnić Biblią” – napisał w głośnym artykule z 2009 r. W innych tekstach pocieszał przerażonych grzechem przeciw Duchowi Św., uczył zdrowego nabożeństwa do Maryi i wskazywał, jak przygotować się na starość i śmierć. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]