Reklama

Natura jastrzębia

Natura jastrzębia

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Ariel Szaron, premier Izraela w latach 2001-2006, zmarł 11 stycznia 2014 roku. Przypominamy tekst o "obrońcy Izraela", który dla "Tygodnika Powszechnego" napisał Aleksander Klugman w 2006 roku.
"

"Swoją polityczną biografią Ariel Szaron zadał kłam słynnej tezie Carla von Clausewitza, który twierdził, że wojna jest dalszym ciągiem polityki, tylko prowadzonym innymi środkami. Jakie było podłoże tej, dla wielu obserwatorów kompletnie niezrozumiałej metamorfozy, której w krótkim czasie uległ Szaron?

Od dłuższego czasu przyjął się podział izraelskich polityków na "gołębie" i "jastrzębie". Już w latach 40. ubiegłego wieku, rysując sławetnego "gołąbka", Picasso ustalił, że jest to symbol pokoju. Jastrząb zaś - drapieżności i wojowniczości. Według tej płytkiej i w gruncie rzeczy nieścisłej klasyfikacji Ariel Szaron zaliczany był do "jastrzębi". Nie wiadomo, kto ustalił, że podczas gdy "gołębie" reprezentują dążenie do pokoju, to "jastrzębie" pragną wojny. Idąc dalej, "gołębnikiem" były partie lewicowe, a "gniazdem jastrzębi" - partie prawicy.

...

5213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]