Reklama

NATO: rusza tarcza

NATO: rusza tarcza

09.05.2016
Czyta się kilka minut
W ten czwartek, 12 maja, gotowość operacyjną osiąga pierwsza – zbudowana w Rumunii – baza natowskiego systemu obrony antyrakietowej.
D

Dzień później w Polsce, w Redzikowie, oficjalnie zacznie się budowa polskiej bazy tego systemu, który w całości ma być gotowy w 2020 r. Jego zadaniem będzie ochrona europejskich członków NATO przez tzw. łukiem niestabilności, ciągnącym się od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Rosję.

Tarcza antyrakietowa to też element wzmacniania obecności Sojuszu w Europie Środkowej. W czerwcu w Polsce i krajach bałtyckich zaplanowano również manewry z udziałem 5 tys. żołnierzy USA. Tuż po nich w Warszawie odbędzie się szczyt NATO. Według dziennika „New York Times” będzie na nim rozważane wypowiedzenie zawartego w 1997 r. porozumienia z Rosją, w ramach którego NATO zobowiązało się do nierozmieszczania na stałe swych oddziałów w nowych krajach członkowskich.

Tymczasem Rosja zapowiada sformowanie trzech nowych dywizji na swej zachodniej granicy i grozi ponownie rozmieszczeniem w Kaliningradzie rakiet „Iskander”, wyposażonych w głowice atomowe. Choć zdaniem niektórych państw NATO Kreml już to uczynił – tylko czeka z oficjalnym tego ogłoszeniem na szczyt NATO. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]