Reklama

Ładowanie...

Nasz pasaż

Nasz pasaż

15.06.2015
Czyta się kilka minut
6 – 12 czerwca
P

POROŻE DLA PISARZA
Przy ul. Wróblewskiego powstaje dom literatów. Instytut Książki, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, w zaniedbanych budynkach gospodarczych urządza luksusowe apartamenty dla odwiedzających Kraków pisarzy i tłumaczy. Goście mają mieć do dyspozycji 40-metrowe apartamenty, a także salę klubową (w jej wystroju przewidziane są: książki, pianino, żyrandol i poroże), salę konferencyjną, bibliotekę i ogród. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
PREZYDENCKIE PORZĄDKI
Portal Krowoderska.pl donosi o pierwszych sukcesach prezydenta elekta. Reporterzy obfotografowali część Prądnika Białego, w której Andrzej Duda jest zameldowany. Ich uwadze nie uszedł świeżo skoszony trawnik, opróżnione i wyścielone workami kosze na śmieci, dopiero co przycięte drzewa, a wreszcie – odmalowywane klatki schodowe prezydenckiego bloku i remontowany wyjazd z osiedla. „Apeluję do wszystkich mieszkańców Krakowa o pisanie próśb o tymczasowy meldunek do Kancelarii Prezydenta – kończy autor artykułu Grzegorz Krzywak. – Jeśli pomieszka w całym Krakowie, to w krótkim czasie okaże się, że wszystko »da się«”.
INWENTARYZACJA BOBRA
W Krakowie jest coraz więcej bobrów. Pojawiają się już nie tylko na obrzeżach, ale też blisko centrum, np. w rzece Rudawie przy Błoniach. Ile ich jest dokładnie, próbowała sprawdzić „Gazeta w Krakowie”. Krajowa inwentaryzacja tych gryzoni, prowadzona przez Polską Akademię Nauk, wciąż trwa; poszczególne osobniki zgłaszają leśnicy, myśliwi, policjanci i kolejarze. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma własne szacunki: w Małopolsce ma żyć ok. 5 tys. bobrów. „Dane nie opierają się na żadnej naukowej metodyce” – zaznacza inspektor Paweł Kwapisz. Anna Surma z Zarządu Melioracji nie ma jednak wątpliwości: „Bobry są w Krakowie w zasadzie wszędzie”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]