Reklama

Naruszanie demokracji

Naruszanie demokracji

28.07.2006
Czyta się kilka minut
Podczas bojkotu kilku głosowań w Sejmie pojawiły się oskarżenia, że opozycja narusza w ten sposób demokrację. Jest to oskarżenie bezpodstawne i niebezpieczne. Można raczej powiedzieć, że to rządząca koalicja narusza demokrację, próbując zmienić ordynację tuż przed wyborami, jednak i tego argumentu nie traktowałbym poważnie. Zapytajmy zatem, kto i kiedy narusza demokrację, a kto i kiedy jej nie narusza?.
Ż

Żadne głosowanie w Sejmie, jeżeli nie prowadzi do uchwalenia ustawy niezgodnej z Konstytucją, nie narusza demokracji. Posłowie mogą głosować, ale nie muszą. Kiedy odmawiają głosowania, stwarzają niecodzienną sytuację, ale nie ma w tym niczego niezgodnego z prawem czy demokracją. Demokracja to nie Sejm czy zbiór zasad dotyczących sposobu głosowania, lecz władza ludu, czyli postępowanie zgodne z wolą wyborców i zasadą rozdziału władz. Sejm w ogóle nie jest instytucją specjalnie ważną, bowiem władza ustawodawcza, jaka mu przysługuje, jest tylko jedną z władz (obok, posiadającej praktyczną przewagę, władzy wykonawczej i sądowniczej). Otóż Sejm naruszyłby demokrację, gdyby uchwalił ustawę ograniczającą rolę jednej z dwóch pozostałych władz, np. władzy sądowniczej (Trybunału Konstytucyjnego). Tak jak nie wolno władzy wykonawczej narzucać swojej woli, podobnie ograniczona jest...

3356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]