Reklama

Najmniejszy okruch

Najmniejszy okruch

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Dyskusja o komunii na rękę, skupiając się na symbolice, pomija praktyczne konsekwencje rzeczywistej i trwałej obecności Chrystusa w Eucharystii. Przyjęcie tej podstawowej dla katolicyzmu prawdy powinno mieć logiczną konsekwencję w trosce o każdą, nawet najdrobniejszą cząstkę konsekrowanych Postaci, ponieważ w każdej drobinie kryje się cały Chrystus. Podczas rozdawania komunii do ust istnieje cały szereg zabezpieczeń, minimalizujących ryzyko zagubienia konsekrowanych cząstek - przede wszystkim patena trzymana przez ministranta oraz ablucje palców kapłana, kielicha i pateny. Są to wyrazy troski o to, by każda konsekrowana cząstka została, zgodnie ze słowami Ustanowienia, spożyta, a żadna się nie zagubiła. Rozdawanie komunii na rękę takiego zabezpieczenia nie przewiduje, bo co się dzieje z małymi kawałkami, które mogą odłamać się z hostii w dłoni wiernego? Być może zwolenników i przeciwników komunii na rękę pogodziłoby wprowadzenie obowiązkowej ablucji dłoni wiernych decydujących się na ten sposób uczestnictwa w sakramencie Eucharystii. Rozwiązanie to - choć trudne do realizacji -zastosowano m.in. w Paryżu podczas Mszy sprawowanych z udziałem Choeur grégorien de Paris.
A

ADAM T. HALAMSKI (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]