Reklama

Epoka w okruchach

Epoka w okruchach

16.04.2018
Czyta się kilka minut
„Mówiło się o Antku »ojciec symbola«, bo to jego syn był na plakacie I Zjazdu Solidarności. Tymczasem sam Antek może biegać za symbol. Pił i knuł. Swoje odsiedział. Klął i pisał poezje. Śmieszył do łez i wzruszał”.
U

Uzupełnijmy tę charakterystykę autorstwa Jacka Fedorowicza. Antoni Pawlak, rocznik 1952, poeta, dziennikarz, ostatnio urzędnik. Jako 18-latek trafił do Duszpasterstwa Akademickiego o. Ludwika Wiśniewskiego, jako 20-latek stanął przed sądem za nawoływanie do bojkotu wyborów. Jego „Książeczka wojskowa” – owoc odbytej z przymusu zasadniczej służby wojskowej – była jednym z najbardziej czytanych tekstów drugiego obiegu. Co do knucia – przypomnijmy współpracę z ­Komitetem Obrony Robotników, udział w sierpniowym strajku w Stoczni Gdańskiej oraz internowanie 13 grudnia ’81.

Tyle wystarczy, więcej dowiecie się z tej książki. Zrodzona z wpisów na Facebooku, ułożyła się bowiem w naznaczoną pokoleniowo autobiografię i zarazem zbiorowy portret środowiska dawnej opozycji, od lat 70. do obecnych dni. Portret od lewa do prawa, obejmujący kilka generacji; nazwisk nie wymienię, bo ich indeks...

2388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]