Reklama

Zanim Italia zapłonie

Zanim Italia zapłonie

18.12.2005
Czyta się kilka minut
To jedynie kwestia czasu - tak Romano Prodi, lider włoskiej lewicy, określa grożącą tutejszym miastom powtórkę z płonącego Paryża. Wicepremier Gianfranco Fini twierdzi z oburzeniem, że Prodi głosi katastrofizm nie na miejscu. Jak jest naprawdę?.
W Boże Narodzenie chrześcijańska Wspólnota św. Idziego tradycyjnie zaprasza rzymskich bezdomnych, nielegalnych imigrantów, dzieci ulicy na posiłek przygotowany w jednym z kościołów
T

To, czy demon rewolty rzeczywiście dybie na Italię, czy też jest to tylko gra wyborcza opozycyjnego “Drzewa Oliwnego", jest jednak mniej istotne. Atmosfera nad Włochami z pewnością jest niedobra, a na jej oczyszczenie się nie zanosi.

W Europie Zachodniej z problemem kłopotliwej imigranckiej młodzieży nie radzi sobie ani prawica, ani lewica. Ci, którzy, jak Oriana Fallaci, potępiają w paroksyzmie furii wszystko co muzułmańskie, bądź, jak Alain Finkelkraut, wyrzekają się swych marksistowskich korzeni w związku z dyskretnym poparciem europejskich socjalistów dla Palestyńczyków, brną w ślepą uliczkę. Inni, schlebiający sobie tym, że ich drogowskazem jest zawsze współczucie dla upokorzonego, w istocie przymykają oczy na społeczny kryzys.

W dociekaniu przyczyn i skutków grożącej Europie “intifady" bezsilne pozostają czasem nawet autorytety.

...
10372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]