Reklama

Nagroda im. ks. Musiała 2014

Nagroda im. ks. Musiała 2014

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska zostali laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała za rok 2014.
Fot. Kadr z filmu, Adam Walanus
D

Duchownego nagrodzono „za całokształt twórczości na rzecz dialogu i pojednania”, zasłużoną prawniczkę – „za działalność społeczną w duchu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego”.
Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, a jej fundatorami są rektor UJ, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Patronuje jej ks. Stanisław Musiał SJ (1938–2004), rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Wręczenie Nagrody odbędzie się 6 marca o godz. 10.00 w Akademii Ignatianum w Krakowie.

KS. ROMUALD JAKUB WEKSLER-WASZKINEL 12 lat po święceniach kapłańskich dowiedział się, że jest Żydem ocalonym z Zagłady. Sam o sobie mawia, że jest „Żydem od Jezusa”. Świadectwo jego poszukiwań własnej tożsamości zostało opublikowane w książce „Zgłębiając tajemnicę Kościoła”. Obecnie pracuje w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.

ZOFIA RADZIKOWSKA jest doktorem prawa, działaczką społeczną wrażliwą na los wykluczonych, zasłużoną dla dzieła odrodzenia społeczności żydowskiej w Krakowie. Jak mało kto rozumie sens dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Nigdy nie uchyla się od obowiązku złożenia świadectwa – także dla środowisk chrześcijańskich.
©

Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]