Reklama

Ładowanie...

Nagroda Conrada: nowohucka gra fantazji

Nagroda Conrada: nowohucka gra fantazji

25.10.2021
Czyta się kilka minut
EDYTA DUFAJ / MATERIAŁY PRASOWE KBF
E

Elżbieta Łapczyńska laureatką siódmej edycji Nagrody Conrada. To wynik głosowania kapituły oraz plebiscytu czytelniczek i czytelników, którzy postanowili wyróżnić wydany przez Biuro Literackie „Bestiariusz nowohucki” – zbiór ośmiu opowiadań o narodzinach metalurgicznego kombinatu. Przemocą zmieniana z rolniczej w przemysłową przestrzeń podkrakowskiej Mogiły poddana zostaje w prozie Łapczyńskiej grze fantazji i zyskuje samoświadomość, a do scen przedstawiających codzienne, wyniszczające życie pracowników Huty im. Lenina wplecione zostają motywy mityczne i magiczne – zupełnie jak w twórczości malarzy należących do słynnej Grupy Janowskiej.

Zarówno galę wręczenia Nagrody, podczas której wykłady mistrzowskie wygłosili Izabela Morska i Alex Kotlowitz, jak i wszystkie spotkania pasma głównego Festiwalu Conrada, oglądać można na Facebooku „Tygodnika Powszechnego”, kanale YouTube Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz na platformie Play Kraków.

W tym roku do nagrody za najlepszy debiut nominowani byli także Maciej Bobula („Szalejów”), Igor Jarek („Halny”), Mira Marcinów („Bezmatek”) oraz Maciej Topolski („Niż”). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]