Reklama

Nadregulacja

Nadregulacja

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Dodanie pojęć „płci społeczno-kulturowej” oraz „tożsamości płciowej” świadczy, że konwencja Rady Europy przedkłada ideologiczne gierki nad efektywne zwalczanie przemocy wobec kobiet.
D

Dobrymi chęciami piekło jest brukowane”, przychodzi na myśl po lekturze tekstu Zuzanny Radzik „Kiedy usłyszysz wołanie o pomoc” („TP” nr 1/13). Autorka opowiada się za ratyfikowaniem przez Polskę konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet z 2011 r., krytykując odmienne stanowisko polskiego episkopatu. Niektóre tezy tekstu zahaczają o manipulację bądź opierają się na nieporozumieniach, wynikających z pobieżnej lektury konwencji i obowiązujących dziś przepisów.

Ratyfikacja konwencji przez Polskę nie wyeliminuje przemocy wobec kobiet w innych państwach świata. Dyskusyjne z polskiej perspektywy jest założenie, iż przemoc ma „uzasadnienie w religii”, jak też myślenie, że konwencja mogłaby zmienić prawo wyznaniowe. Tok rozumowania autorki prowadzi niemal do tezy, iż „kto nie jest za podpisaniem konwencji, ten jest za biciem żon i córek”. Tymczasem strony dyskusji...

6761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]