Reklama

Nadła mówi „zdejmuję”

Nadła mówi „zdejmuję”

20.07.2010
Czyta się kilka minut
W Europie spór o muzułmańskie chusty nie grozi laickości państwa. Na Bliskim Wschodzie stawka jest znacznie większa.
W

W ciągu kilku dni pracę straciło 1200 nauczycielek w różnych regionach kraju. Wszystkie odmówiły zdjęcia nikabu, czarnej zasłony noszonej na twarzy, pozostawiającej jedynie niewielką szparę na oczy - na tyle niewielką, że nie pozwala na kontakt wzrokowy, ale wystarczającą, by w miarę swobodnie się poruszać. Minister do spraw edukacji tłumaczy, że ich strój godził w świeckość państwa.

Tak, to nie jest pomyłka, mowa nie o Francji, tylko o położonej w sercu Bliskiego Wschodu Syrii. W Europie zabrania się nauczycielkom noszenia przypominającego chustkę hidżabu, tu - zakrywającego twarz nikabu. Gdy próg klasy przekracza zasłonięta od stóp do głów Anse Majjada czy Anse Rima ("anse" panna, nauczycielka), której jedynym znakiem rozpoznawczym jest torebka lub buty, dumna ze świeckości swego ustroju i wieloreligijności społeczeństwa Syryjska Republika Arabska...

8806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]